U današnjem svetu, u kome se tehnologija i poslovni svet brzo menjaju, od presudne je važnosti da naši studenti poseduju sve vrste potrebnih znanja i veština.
Izveštaj Svetskog ekonomskog foruma „Future of Jobs 2023” pokazuje da se svet transformiše neviđenom brzinom i da su među deset najtraženijih veština, prvih pet takozvane „meke veštine”, što ukazuje na promenu paradigme u svetu poslovanja.
Katedra za industrijsko inženjerstvo sa Mašinskog fakulteta u Beogradu je prepoznala ovu potrebu i tokom proteklog semestra organizovala niz gostujućih predavanja koja su studentima pružila dragocene spoznaje i znanja i razvoj tzv. “mekih veština”, pripremajući ih za uspešnu budućnost u dinamičnom, digitalnom dobu.
Dr Vojin Rakić, redovni profesor i naučni savetnik, direktor je Centra za bioetičke studije i šef Međunarodne katedre za bioetiku za Evropu, Centra za saradnju Svetske medicinske asocijacije (WMA), održao je studentima predavanje pod nazivom „Etika i informacione tehnologije“.
Studenti su uvideli da tehnološki napredak nije samo pitanje inovacija, već i odgovornost prema društvu i budućnosti. Dr Rakić je pokazao studentima kako da donose moralno utemeljene odluke u digitalnom dobu, naglašavajući važnost etičkih principa u razvoju i primeni različitih vrsta tehnologija.Dr Stanislav Karapetrović, redovni profesor na Tehničkom fakultetu Univerziteta Alberta u Kanadi, održao je predavanje pod nazivom “STANdardi kvaliteta”.
Dr Karapetrović je objasnio ključne aspekte u postizanju vrhunskog kvaliteta u raznim industrijama, otkrivajući važnost sistemskog i procesnog pristupa u proizvodnji i pružanju usluga.
Po sticanju znanja na redovnim predmetima i uz ovakve gostujuće predavače, studenti kažu da su spretni u analizi etičkih dilema, da shvataju važnost standarda, i da su spremni da se suprotstave konkurenciji kroz razvoj inovativnih i profitabilnih poslovnih modela, navode sa Katedra za industrijsko inženjerstvo.